Aj kvapka oleja sa ráta

Aj kvapka oleja sa ráta

Premeňte odpad na užitočnú surovinu!


Použitý kuchynský olej nemusí končiť v kanalizácii. Nie to totiž odpad, ale užitočná surovina. Využíva sa napríklad v doprave, logistike, energetike, či iných odvetviach. Namiesto znečistenia vody, či upchania vašej kanalizácie, môže použitý kuchynský olej poslúžiť napríklad na pohon vášho auta. Po úprave sa totiž primiešava aj do biozložky, ktorú Slovnaft pridáva do motorovej nafty.
Ako sa zapojiť?


Jednoducho. Stačí zbierať použitý rastlinný olej do PET fľaše, ktorú následne odovzdáte obsluhe na vybraných čerpacích staniciach Slovnaft  alebo na zbernom mieste niektorých miest a obcí. Vhodné sú všetky typy rastlinných olejov – slnečnicový, repkový, ľanový a pod., ktoré ostanú po vysmážaní na panvici alebo vo fritéze. Vhodný je aj olej, ktorý slúži ako nálev potravín, napríklad sušených paradajok, syra, či rýb v konzerve. Dôležité je však odovzdať čistý olej bez zvyškov potravín, ktoré inak celú vašu snahu znehodnotia. Najlepšie je ho zliať do čistej a suchej PET fľaše cez sitko. Olej totiž nesmie obsahovať ani vodu, ani „prídavky“ živočíšnych tukov, teda kusy masti. Tie nie je možné ďalej spracovať, pretože pri chladnutí tuhnú.

Neváham, olej zbieram...

hovorí šéfkuchárka Michaela Králiková, ktorá víta ekologický projekt spoločnosti Slovnaft:
„Vždy ma zaujímalo, čo s „odpadom“, ktorý vzniká pri varení. Reštaurácie separujú použitý kuchynský olej zo zákona, ale čo tí, ktorí varia doma? Olej po vyprážaní nemusí skončiť v kanalizácii a ničiť životné prostredie. Nie je to vôbec odpad, ale surovina, ktorá sa dá plnohodnotne využiť. Ja neváham – olej zbieram a odovzdávam.“

Plus body Bonus

Ak olej odovzdáte na čerpacej stanici a ste členom Klubu BONUS, za každý deciliter odovzdaného oleja vám na vaše Kartu Bonus pripíšeme jeden bonusový bod. Zapojte do zbierania použitého kuchynského oleja aj svoje okolie. Čím viac oleja prinesiete, tým viac bodov získate a odmena z Katalógu Bonus bude viac na dosah. Informácie, ako sa stať členom Klubu BONUS, dostanete na ktorejkoľvek čerpacej stanici Slovnaft alebo na www.bonusklub.sk.

Kedy sme začali

Ekologický projekt Aj kvapka oleja sa ráta odštartoval Slovnaft v spolupráci so spoločnosťou Rest Oil v roku 2011. Odvtedy sme z domácností vyzbierali stovky litrov „kvapiek“ oleja a projekt stále rozširujeme. Tento rok pribudlo k desiatim „zberným“ čerpacím staniciam päť nových a do projektu postupne zapájame aj vybrané mestá a obce.

Čerpacie stanice zapojené do projektu

Bratislava – Bajkalská (Tri veže)
Bratislava – Herlianska (Ružinov)
Bratislava – Dvory IV. (Petržalka – Wolkrova)
Bratislava – Podunajské Biskupice (Korytnícka ul.)
Bratislava – Púchovská (Rača)
Bratislava – ul. Sch. Trnavského
Bratislava – Záhorská Bystrica
Nitra – Baničova ul.
Zvolen – Tulská ul.
Banská Bystrica – ČS Štiavničky (pri štadióne)
Prešov – Sekčov
Humenné – ul. Osloboditeľov
Košice ČS na sídlisku Terasa, trieda SNP
Košice – Hutnícka ul.
Košice – Moldavská ul. (druhá ČS za kruhovým objazdom smerom na Rožňavu.)

Partneri projektu: